Dzisiaj – 27 marca 2023 roku – w jesienno-zimowy 7. dzień tegorocznej wiosny 60 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ustce wraz z nauczycielami-opiekunami oraz pracownicy PGE Baltica wyruszyli na plażę zachodnią i przyległe tereny leśne, w ten sposób włączając się do obchodów Światowego Dnia Wody oraz Dnia Ochrony Bałtyku 2023. To pierwsze wspólne plenerowe wydarzenie PGE Baltica i ZSOiT, w którym najcenniejsze były wspólne działanie i troska o środowisko, nie tylko tu i teraz, ale wszędzie i zawsze.
Uczestnicy dzielnie zmagali się z płatkami śniegu, zacinającym mroźnym wiatrem, workami śmieci oraz starymi butami i oponami, świadomi, że troska o czystą planetę i czystą wodę jest naszą powinnością..
W szkole, przy ul. Bursztynowej 12 w Ustce, odbyło się także kilka wydarzeń towarzyszących: konkurs plastyczny „Kocham Bałtyk” dla dzieci z klas 0-III usteckich szkół podstawowych, konkurs fotograficzny „Świat w kropli wody” dla uczniów klas IV-VIII oraz warsztaty pn. Drugie życie rzeczy”, podczas których uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce tchnęli życie w czarno-białe klawisze wyeksploatowanych komputerowych klawiatur. Na szkolnym parkingu stanęły dwa food trucki – ogromna frajda dla wszystkich uczniów, którzy mieli ochotę na ciepłe jedzenie i napoje, a klasa IV technikum z nauczycielką zadbała o smaczny poczęstunek dla zaproszonych gości.