przywitał nas dyrektor szkoły w Jaunpils Jānis Liepiņš; uczniowie nasi poznali swoich rówieśników z innych krajów oraz Łotyszy, u których mieli zamieszkać. Nauczyciele biorący udział w programie zamieszkali u nauczycieli lub u zaprzyjaźnionych rodzin. Po południu zaproszeni goście byli z wizytą na zamku Jaunpils, gdzie zostali serdecznie przyjęci przez Panią Wójt, obdarowani prezentami i serdecznie ugoszczeni.

Drugiego dnia delegacje poszczególnych krajów przedstawiły prezentacje o swojej szkole, miejscu zamieszkania oraz powiązaniach ze szkołą w Jaunpils. Następnie zwiedziliśmy szkołę oraz przedszkole. Po południu odbyły się w szkole warsztaty dla uczniów pt. „Co wiemy o sobie” , a nauczyciele wzięli udział w dyskusji panelowej pt.”Co nasze szkoły mają ze sobą wspólnego?”, w czasie której porównywano m.in. systemy edukacji szkół partnerskich. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne połączone z warsztatami, w czasie których uczono się wzajemnie narodowych tańców.

Następnego dnia (3.05.) uczestniczyliśmy w wycieczce krajoznawczej po „Szwajcarii Łotwy – Kurzeme” zaś po południu w Zamku Jaunpils odbył się koncert jubileuszowy, na którym młodzież nasza przedstawiła dwie polskie piosenki. Po koncercie zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek; podano nam proste potrawy pieczone lub gotowane, które należało jeść bez użycia noża czy widelca. Poradziliśmy sobie świetnie -

4 maja był dniem wyjazdu do stolicy Łotwy – Rygi, zwiedziliśmy miasto, obejrzeliśmy paradę orkiestr z różnych szkół Łotwy i udaliśmy się do nadmorskiego kurortu Jūrmala, położonego nad Zatoką Ryską. Po zwiedzeniu miasta oraz krótkiej wycieczce po piaszczystej plaży wróciliśmy do Jaunpils. Wieczorem odbyło się przyjęcie dla zaproszonych gości, absolwentów szkoły i mieszkańców miejscowości; wszyscy bawili się świetnie pomimo tego, że nie zawsze mogliśmy się ze sobą dogadać ze względu na nieznajomość języków.

5 maja był ostatnim dniem naszego pobytu na Łotwie, rano wyjeżdżaliśmy do domu. Pożegnaniom nie było końca... Urzekła nas gościnność gospodarzy, nawiązaliśmy nowe kontakty z młodzieżą i nauczycielami z krajów biorących udział w festiwalu i przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda. Już dziś mamy zaproszenie do Estonii ( wrzesień 2013) i na przyszły rok do Rosji. Będziemy mile wspominać ten czas spędzony w przyjaznej atmosferze; szkoda, że było tak krótko!!!

W wyjeździe uczestniczyły: Aleksandra Budlewska z kl. Ib, Aleksandra Konieczna, Aleksandra Wszółkowska i Joanna Krupa – z kl. IIa wraz z opiekunami – mgr Martą Wyrzykowską i mgr Bożena Łowiecką – koordynatorem programu UNESCO.

Zdjęcia w galerii.