W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce odbyła się konferencja „Absencja szkolna źródłem wykluczenia społecznego”, której celem było określenie przyczyn oraz skutków tego, coraz powszechniejszego, zjawiska i wypracowanie sposobów radzenia sobie z nim. Zaproszenie na spotkanie zostało skierowane do przedstawicieli szkół i placówek oświatowych ze Słupska i powiatu słupskiego. W konferencji wzięło udział ponad 50 osób, w tym dyrektorzy szkół, pedagodzy szkolni, kuratorzy, mediatorzy. W pierwszej części spotkania miały miejsce prelekcje przedstawicieli Sądu Rejonowego, Sądu Rodzinnego, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, Fundacji Praw Człowieka. Druga część miała formę panelu dyskusyjnego i była okazją do podzielenia się przez zebranych swoimi doświadczeniami i pomysłami, które mogą być wdrożone w innych szkołach i placówkach.

Harmonogram konferencji i Prelegenci:

otwarcie konferencji

10.10 – 10.30

wystąpienie Prezes Sądu Rejonowego w Słupsku p. Klaudii Łozyk „Absencja, demoralizacja szkolna w świetle obowiązujących przepisów prawa karnego”.

10.30 – 10.50

wystąpienie Przewodniczącej Sądu Rodzinnego w Słupsku
p. Barbary Łakomiec

Zasady współpracy sądu rodzinnego z placówkami oświatowymi”.

10.50 – 11.10

wystąpienie kuratora sądowego Sądu Rejonowego w Słupsku

Współpraca kuratorów sądowych z jednostkami oświatowymi w świetle zadań ustawowych ”.

11.10 – 11.30

wykład przedstawiciela Fundacji Praw Człowieka p. Laury Kobe

11.30 – 12.00

wykład psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Słupsku p. Doroty Sokołowskiej-Łobody

Absencja szkolna a lęki i fobie szkolne”.

12.00 – 12.20

wykład doradcy zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku p. Luizy Rajkowskiej

Wpływ absencji szkolnej na wykluczenie społeczne i zawodowe”.

12.20 – 13.00

przerwa kawowa