Strona główna

IV Konkurs Poezji Śpiewanej

Opublikowano: czwartek, 14 marzec 2019 20:15
Odsłony: 619

Link do Galerii

„Bursztynowe Nuty Poezji” to już nasza tradycja!

Tak właśnie mówi się w usteckim Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, ponieważ Ustecki Konkurs Poezji Śpiewanej „ Bursztynowe Nuty Poezji” odbył się już po raz czwarty. 14 marca 2019 roku aula ZSOiT w na kilka godzin stała się niemalże stolicą poezji śpiewanej. Konkurs to impreza cykliczna organizowana przez szkołę, która już na dobre wpisała się w kalendarz imprez artystycznych miasta i powiatu słupskiego. Jej pomysłodawczyniami i organizatorkami są nauczycielki ZSOiT w Ustce – p. Edyta Łepkowska i p. Magdalena Wróblewska – Majchrowska. Celem jest rozbudzanie zainteresowań literackich i muzycznych dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do realizowania i rozwijania pasji i talentów. Poezja śpiewana ( także piosenka literacka i aktorska) jest często trudna, wymagająca, a mimo to znajduje wierne i wciąż powiększające się grono sympatyków, odbiorców i wykonawców. Dowodem na to są uczestnicy usteckiego konkursu. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych: klas IV – VI, uczniów gimnazjum i klas VII – VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W każdej z tych trzech kategorii wiekowych co roku występuje wielu wykonawców, a niektórzy z nich „przyjaźnią się” z konkursem od czterech lat. Co roku także przybywają na imprezę nowi miłośnicy poezji śpiewanej. Są to uczniowie szkół usteckich, słupskich oraz z terenu powiatu słupskiego. Wybierają utwory m.in. z repertuaru Marka Grechuty, Edyty Geppert, Katarzyny Groniec, Ewy Demarczyk, Grażyny Łobaszewskiej, Leonarda Cohena, ale wydaje się, że ciągle największą popularnością cieszą się piosenki Agnieszki Osieckiej. Wszyscy uczestnicy, także ci najmłodsi doskonale radzą sobie z interpretacją tekstów. Ci najstarsi natomiast zadziwiają niemalże profesjonalnym wykonaniem utworów, talentem wokalnym i często także aktorskim, co jest podkreślane przez jury.

W tym roku do konkursu przystąpiło 31 uczestników, uczniów: Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce (kl. III gimnazjum), Niepublicznej Szkoły Podstawowej ADVENTURE w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku, Szkoły Podstawowej w Wytownie , Szkoły Podstawowej w Zaleskich, Szkoły Podstawowej we Wrześciu, Gimnazjum w Objeździe, V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, Technikum TEB Edukacja w Słupsku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku. Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie: p. Aldona Staszewska – Klimek – dyrektor Domu Kultury w Ustce, p. Patrycja Baczyńska – wokalistka, uczestniczka programu „ Must Be the Music” i absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Ustce, p. Magdalena Matusiak – zastępca naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miasta Ustka i p. Stanisława Palka – wieloletnia nauczycielka, obecnie słuchaczka Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadząca grupę wokalną. W kategorii: klasy IV – VI szkoły podstawowej I miejsce przyznano Paulinie Bąbelek z SP nr 1 w Ustce, II miejsce – Katarzynie Guzowskiej z SP nr 2 w Ustce, III miejsce – Natanielowi Szajmanowi z SP nr 1 w Słupsku, w kategorii: gimnazjum i klasy VII – VIII szkoły podstawowej I miejsce zdobyła Joanna Płatwa z Gimnazjum w Objeździe, II miejsce – Karolina Guzowska z SP nr 3 ( klasa III gimnazjum), III miejsce Natalia Łepkowska z SP nr 1 w Ustce, a w kategorii: szkoły ponadgimnazjalne I miejsce - Julia Nawacka z V LO w Słupsku, II miejsce – Roksana Białek z V LO w Słupsku, III miejsce – Kinga Łozińska z V LO w Słupsku. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Weronice Kiełpińskiej z ZSE w Słupsku. Swoją nagrodę przyznała także publiczność. „ Bursztynową nutkę” otrzymała Daria Bronka z ZST w Słupsku. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Słupsku, Centrum Edukacji Regionalnej, Urząd Miasta Ustka i p. Sławomira Kropiewskiego. Nagrody zwycięzcom wręczyli przybyli na uroczystość goście – p. Paulina Kamińska – sekretarz miasta Ustka i p. Jan Olech – przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego, a także tradycyjnie dyrektor ZSOiT w Ustce p. Józef Masłowski. Dyrektor w imieniu organizatorów podziękował za pracę jury, a nauczycielom za przygotowanie młodzieży do konkursu.

Konkurs po raz kolejny odbył się dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i pracowników ZSOiT. Doskonale spisali się szkolni dźwiękowcy – Patryk Hojnowski z kl. III Technikum i Szymon Gołębiewski z klasy I Technikum. W roli prowadzących koncert wystąpili Bartosz Słomka z kl. II LO, Jakub Komendo z kl. II LO i Kacper Kacprzyk z kl. I Technikum. Dekoracja sali i poczęstunek zostały przygotowane przez uczniów klas I i III Technikum pod kierunkiem wychowawców p. Edyty Łepkowskiej i p. Magdaleny Wróblewskiej – Majchrowskiej , a także p. Janiny Błażejewicz i p. Anny Kubickiej. Gośćmi doskonale zaopiekowali się uczniowie klasy I Technikum.

Konkurs był także okazją, aby po raz pierwszy zaprezentować na imprezie organizowanej przez ZSOiT nowe logo szkoły. Pani Katarzyna Ozimek, która przywitała uczestników konkursu w imieniu dyrektora ZSOiT , mówiąc o nowym logo zaznaczyła, że jest to ciągle Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce ze swoją historią, tradycjami, osiągnięciami i aspiracjami, zawsze przyjazny dla uczniów, ale teraz w nieco nowocześniejszej i wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom, zainteresowaniom i potrzebom młodzieży odsłonie. Każdy z absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych może w nim znaleźć interesującą ofertę edukacyjną.