Trójka licealistów z klasy IIIB w dniach od szóstego do dziesiątego listopada brała udział w Polsko - Niemieckim Sąsiedzkim Parlamencie Młodzieży. Było to wydarzenie organizowane przez doktora Richarda Pyritza, a szczęściarzami którzy mogli w nim uczestniczyć byli Mateusz Kloczkowski, Aleksandra Chybowska i Marcin Wyroślak.

Wyruszyliśmy w podróż do Gdańska z naszym tymczasowym wychowawcą - panem Andrzejem Gałatem, który zawiózł nas na miejsce swoim samochodem. (Oczywiście zahaczyliśmy o McDonald's :)) Po przybyciu zaskoczyło nas przyjazne nastawienie naszych przyszłych kolegów i koleżanek z Francji, Niemczech i Rosji.

Pierwszego dnia wraz z pozostałymi uczestnikami parlamentu integrowaliśmy się przy grach i zabawach, oczywiście w języku niemieckim. Wtedy też poznaliśmy Sylvaina Lefevre, chłopaka z Francji, z którym spędziliśmy później dużo czasu. Widać nas razem na jednym ze zdjęć. Drugiego dnia nadszedł czas na zwiedzanie Westerplatte wraz z przewodnikiem. Następne dni spędziliśmy na zwiedzaniu Gdańska i Stoczni, poznawaniu historii miasta i zdarzeń związanych z ruchem Solidarności. Najważniejsza była sobota - w dworze Artusa na Długim Targu miały miejsce obrady nad konstytucją polsko - niemieckiego parlamentu. 

Ciężko było rozstać się z naszymi francuskimi przyjaciółmi - to właśnie z nimi najbardziej się zżyliśmy. Jednak dzięki istnieniu naszego niesamowitego Facebooka wciąż mamy z nimi kontakt i piszemy do siebie niemal codziennie.

Powrót z panem Gałatem jego samochodem okazał się również bardzo pouczający, bo podsumowaliśmy przeżycia związane z tym wydarzeniem i poruszyliśmy kwestie działania parlamentu. Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Pyritzowi, pani Annie Pogodzie i panu Andrzejowi Gałatowi za umożliwienie nam uczestniczenia w tak ciekawym projekcie.

Uczestnicy

gdansk2.jpggdansk1.jpg