To że z Ziemi możemy oglądać całkowite zaćmienia Słońca wynika z czystej geometrii. Średnica Słońca jest 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu fenomenowi malutki Księżyc może od czasu do czasu nam, Ziemianom, przesłonić ogromne Słońce.

W Polsce o godz. 9.49 tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty będą się wówczas znajdować około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi około godz. 10.50, ale intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy godz. 10.40 a 11.10, bo wtedy będzie się najwięcej działo. Koniec spektaklu nastąpi w Polsce około godz. 12. Oby była dobra pogoda do obserwacji!

Uwaga! Nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.

Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm.

Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.

W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.