Z książką mi do twarzy, czyli wywiad z autorką wystawy, p. Izabelą Kramarczuk

Od kilku dni na korytarzach naszej szkoły można oglądać wspaniałą wystawę fotograficzną przygotowaną przez panią Izabelę Kramarczuk, naszą utalentowaną fotografkę-bibliotekarkę i nauczycielkę języka rosyjskiego.

- Skąd pomysł na taką wystawę?

Pomysł na projekt "Z książką mi do twarzy" powstał by uczcić Światowy Dzień Książki (23.04). Chciałam stworzyć listę ciekawych książek i poprzez OBRAZ przybliżyć SŁOWO, szczególnie teraz, gdy traci ono na wartości (badania potwierdziły, że zaledwie jedynie 37% Polaków czyta książki). Ponadto chciałam wesprzeć "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", czyli promowanie i wspieranie czytelnictwa, który jest jednym z priorytetów MEN na ten rok szkolny.

- Czy ciężko było namówić ‘modeli i modelki’ do pozowania?

Nie, nie było ciężko, szczególnie, gdy wyjaśniłam mój cel. Ogólnie mój pomysł spotykał się z życzliwością. Oczywiście parę osób mi odmówiło, bo nie zgadzało się na upublicznienie swojego wizerunku, a to był warunek udziału w projekcie. Wiem jednak, że ci, którzy mi odmówili czytają, a to jest najważniejsze, ale nie lubią być fotografowani. Rozumiem to i szanuję bo sama nie przepadam, gdy ktoś robi mi zdjęcia - ot taki paradoks.

- Czy ktoś Ci pomagał przy projekcie?

Tak, pomogło mi kilka uczennic naszej szkoły: Patrycja Chabernal, Marcelina Stiewe, Marta Lenczewska, Dorota Zacharzewska i absolwentka- Weronika Wiśniewska. Wspólnie robiłyśmy zdjęcia.

- Czy jakieś zabawne lub ciekawe sytuacje wiążą się z pracą nad wystawą?

Ciekawe historie dotyczyły książek np. ks. Mateusz przyniósł swoją pierwszą książeczkę, którą przeczytał samodzielnie. Radna Ustki -p. Ada Cerkowska-Markiewicz opowiadała, ze poezją Norwida zainteresowała się po tym jak poznała tragiczną biografię poety. Pamiętam też moje spotkanie z ks. proboszczem - Janem Turkielem, który rozbawił mnie przepraszając, że jest brzydki i niefotogeniczny, a na koniec podarował naszej bibliotece książkę, z którą się sfotografował. Dzięki projektowi poznałam osobiście burmistrza - p. Jacka Graczyka. Przyznam, że przed tą wizytą troszkę się denerwowałam, jak się później okazało - zupełnie niepotrzebnie :) Poza tym wsparły nasz projekt i przysłały zdjęcia- znana dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska i Marta Frej - bardzo popularna autorka memów.|

- Czy gdzieś jeszcze poza szkołą będziemy mogli ja zobaczyć wystawę?

Miniwystawę zdjęć  będzie można obejrzeć w późniejszym terminie jeszcze w Bibliotece Miejskiej. Galerię Pięknych Ludzi, czyli tych, co czytają można zobaczyć na stronie ZSOiT na facebooku. Odwiedziło ją ponad 20 tysięcy osób.

A na naszej wystawie zabrakło zdjęcia samej autorki z jej ulubioną książką, bo jak przyznała w wywiadzie nie lubi być fotografowana. Ale na moją prośbę zrobiła wyjątek. Książka, z którą się sfotografowała, to album ze zdjęciami nowojorczyków - był on jednocześnie inspiracją do tego projektu :)

DSC 1155I-kA

Wywiad przeprowadziła Monika Dymek