10 listopada 2016 roku uczniowie z dwudziestu pięciu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego przystąpili do rywalizacji o Puchar Burmistrza Miasta Ustki w XI Pomorskim Biegu Niepodległości. Podczas 10-kilometrowego biegu na orientację, nagrodzona została sprawność fizyczna, znajomość wiedzy z historii Polski z okresu 1772-1921, celność strzałów z karabinu i rzut granatem. To edukacyjno-sportowe przeżycie pielęgnuje pamięć historyczną młodzieży i dorosłych o wydarzeniach odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 1918 roku. W dzisiejszej rywalizacji najlepszymi okazali się drużyny: Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego ze Słupska, II m-ce Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego ze Słupska, III m-ce Zespół Szkół Agrotechnicznych ze Sławna (kategoria szkół ponadgimnazjalnych) oraz uczniowie Zespołu Szkół z Jarosławca, II m-ce Publiczne Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego z Trzebiatowa, III m-ce Zespół Szkół z Postomina (kategoria szkół gimnazjalnych).

Organizatorami imprezy byli nauczyciele i wychowawcy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce przy współpracy z Dowództwem Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, Urzędem Miasta w Ustce, Urzędem Gminy Ustka, Urzędem Gminy Postomino oraz Starostwem Powiatowym Słupsk.

Link do Galerii.