Udział wzięły w nim dwuosobowe reprezentacje 12 szkół ponadgimnazjalnych ze Słupska i Ustki. Uczestnicy walczyli o awans do finału ustnego, do którego wejść mogły 3 osoby oraz o Puchar Prezydenta Słupska dla najlepszej szkoły. Laureatów wyłonił test złożony z 25 pytań, przygotowanych przez p. Stanisława Turczyka Prezesa Słupskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego . Naszą szkołę reprezentowały Emilia Chodukiewicz i Karolina Walicka z klasy III A LO. Karolina uzyskała najwięcej punktów w półfinale, natomiast Emilia o wejście do finału musiała stoczyć podwójną, zażartą dogrywkę, w której pokonała trzy konkurentki. W rezultacie obie usteckie licealistki awansowały do finału, który odbędzie się 9 listopada 2012 r. w Słupskim Ośrodku Kultury z udziałem publiczności. Liceum zdobyło także Puchar Prezydenta Słupska dla zwycięzcy klasyfikacji drużynowej, pokonując renomowane słupskie szkoły. Opiekunem uczennic jest p. Arkadiusz Kubiak.