Dziesięcioro uczniów z naszej szkoły realizuje program praktyk zawodowych w Granadzie, jednym z najpiękniejszych hiszpańskich miast, położonym w Andaluzji, otoczonym górami, których wysokość w paśmie Sierra Newada sięga 3392 m n.p.m.

Praktyki w zawodzie technik hotelarz odbywają się w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu Nazaries w Granadzie. Nasze uczennice pracują tu jako pokojówki, ucząc się przygotowywać pokoje dla gości hotelowych. Wysoki standard hotelu wymaga od nich wyjątkowej staranności i uczy umiejętności przydatnych w przyszłym zawodzie.

Praktyki w zawodzie technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej odbywają się w zakładach branży metalowej, gdzie uczniowie poznają sposoby produkcji, obróbki i montażu elementów urządzeń energetyki odnawialnej, wykonanych z różnych materiałów.

Kurs języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym pomaga naszej młodzieży porozumiewać się w pracy, jak i poza nią. Jest to istotny element pobytu w Hiszpanii, gdyż miejscowa ludność włada z reguły tylko tym językiem.

W wolnym czasie zwiedziliśmy Granadę i jej najpiękniejsze zabytki: Alhambrę, Katedrę, arabską dzielnicę Albaicin, zabytkowe klasztory i muzea.

Poznając Andaluzję, gdzie mieszają się elementy kultury starożytnego Rzymu, arabskiej, chrześcijańskiej i iberyjskiej odwiedziliśmy kilka miast z wieloma wspaniałymi zabytkami. Zwiedziliśmy Malagę, przepiękną nadmorską miejscowość z nowoczesną promenadą, Costa del Sol (Wybrzeże Słońca) oraz muzeum Picassa; Cordobę znaną z okwieconych patio domów w centrum miasta oraz z Mezquita-Catedral; Sewillę, w której urzekają Ogrody Alkazaru i Katedra z zespołem Królewskich Pałaców.

Dopełnieniem naszych wycieczek był wyjazd do brytyjskiego Gibraltaru (Punta de Europa), gdzie spotkaliśmy małpy chodzące po drogach i zabawiające turystów.

Mówi się, że Andaluzja ze swoimi zabytkami, krajobrazami, ciepłym klimatem, serdecznością i otwartością mieszkańców oraz muzyką i tańcem flamenco jest jak pierwsza miłość – wszystko się w niej podoba.

Dla wszystkich uczniów praktyki zawodowe w Hiszpani to swoisty festiwal rzeczy pierwszych – pierwszy raz za granicą, pierwszy lot samolotem i pierwszy raz tak daleko od domu.