W dniu 22 marca w Wejherowie odbył się turniej Maszyn Wiatrowych, w którym wystartowały również drużyny z naszej szkoły: MKS w składzie: Marcel Wiśniewski, Wiktor Waśkowski, Filip Zdunek z I klasy Oddziału Mistrzostwa Sportowego (opiekunem drużyny była pani Ewa Chilońska),  Air Basters w składzie: Filip Maśkiewicz i Adrian Stola oraz Golden Gales w składzie: Artem Kharlamow z klasy I Technikum, (opiekunem tych zespołów był pan Józef Masłowski). MKS uplasował się na pozycji 11, natomiast Air Basters na 24. W związku z tym iż to były pierwsze starty i pierwsze skonstruowane turbiny wiatrowe miejsca są bardzo dobre i motywują młodych konstruktorów do ulepszania turbin wiartowych, aby zaprezentować je w przyszłorocznym starcie.
PGE Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Uczniowie swoje konstrukcje wykonują samodzielnie lub w dwu- trzyosobowych zespołach przestrzegając wymiarów zamieszczonych w regulaminie. Głównym zadaniem jest zaprojektowanie i wykonanie łopatek wiatraka o średnicy do 500 mm. Zawodnik, możliwie starannie dobiera materiały konstrukcyjne, kształt i kąt nachylenia łopat oraz sposób zamocowania na wale turbiny. Podczas turnieju startujące maszyny  oceniane są w trzech kategoriach:
– Największa moc
– Obroty przy obciążonym wale maszyny
– Moment obrotowy przy zatrzymanym wale
Testy maszyn dokonywane są za pomocą stanowiska pomiarowego wyposażonego w momentomierz tensometryczny i encoder, zapewniających wysoką dokładność otrzymywanych wyników.
Suma uzyskanych punktów we wszystkich kategoriach decyduje o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej.
tmw