Skip to main content

herb miast Ustka logo Facebook Logo Biuletynu Informacji Publicznej rodo Deklaracja dostępności

I Olimpiada Wiedzy o Obronności Państwa

Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku przy współpracy ze Słupską Szkołą Policji w Słupsku zorganizował I Olimpiadę Wiedzy o Obronności i Bezpieczeństwie Państwa. Było to przedsięwzięcie, które po raz pierwszy zostało podjęte w historii Akademii Pomorskiej, jak i Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego. Pomysłodawcą tego bardzo ważnego wydarzenia w obszarze wychowania patriotyczno-obronnego młodzieży był Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego dr Andrzej Urbanek. Ponadto wpisuje się ona w 6-lecie Instytutu i 70 rocznicę Szkoły Policji w Słupsku, która była współorganizatorem przedmiotowego przedsięwzięcia. Jej celem było:

  1. kształtowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowań proobronnych i postaw patriotycznych,

  2. popularyzacja wiedzy o bezpieczeństwie państwa oraz roli i zadaniach powołanych w tym celu organów, zwłaszcza sił zbrojnych RP i Policji,

  3. popularyzacja przepisów prawnych z zakresu porządku publicznego oraz bezpieczeństwa w kontekście uprawnień instytucji stojących na ich straży,

  4. kształtowanie poczucia gotowości do wypełniania konstytucyjnych powinności patriotyczno-obronnych w sytuacjach kryzysowych, a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych,

  5. kształtowanie właściwych nawyków i zachowań młodzieży w sytuacjach zagrożeń,

  6. uzupełnienie oferty szkolnej o przedsięwzięcie motywujące ich do podjęcia studiów na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęli: Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. dr hab. Stanisław Koziej prof. nadzw., dr hab. Roman Drozd - Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, inspektor Jacek Gil - Komendant Szkoły Policji w Słupsku.

Partnerzy przedsięwzięcia: Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Urząd Morski w Słupsku, Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski.

Laureaci Olimpiady otrzymali atrakcyjne nagrody, w tym: puchary, nagrody rzeczowe (m.in. tablet) oraz indeks na kierunek Bezpieczeństwo narodowe w AP.

I Olimpiada Wiedzy o Obronności Państwa składała się z 3 etapów: w grudniu 2014 r. odbyły się eliminacje w szkołach ponadgimnazajalnych, w wyniku których zostały wytypowane 3-osobowe reprezentacje. W dniu 22 stycznia 2015 r. odbył się egzamin teoretyczny z wiedzy o obronności i bezpieczeństwie państwa w AP oraz egzamin sprawnościowy i test ze strzelania z pistoletu pneumatycznego, który przeprowadzono na terenie Słupskiej Szkoły Policji w Słupsku.

Ostatni etap Olimpiady – Finał odbył się w dniu 18 marca 2015 r. o godz. 9:00 w auli (s. 414, III p.) przy ul. Boh. Westerplatte 64 w formie egzaminu ustnego. Wzięło w nim udział 11 reprezentacji ze szkół ponadgimnazjalanych nie tylko ze Słupska, ale również Koszalina, Bytowa, Chojnic, Kołobrzegu czy Kalisza Pomorskiego. Podczas finału wyłonieni zostali zwycięzcy w klasyfikacji zespołowej oraz indywidualnej.