Skip to main content

herb miast Ustka logo Facebook Logo Biuletynu Informacji Publicznej rodo Deklaracja dostępności

Projekt Unesco

 

Zaraz po przyjeździe do wielkiej stolicy nasza delegacja została ciepło przywitana przez organizatorów oraz udała się do domów, aby odpocząć po męczącej podróży i przygotować się do wyjścia do moskiewskiego cyrku. Występy okazały się cudowne, wszyscy byli po prostu zachwyceni fizycznymi i artystycznymi możliwościami Rosjan.

Dzień drugi, nazwany dniem nauki, koncentrował się na zajęciach w szkole. Pierwszym punktem seminarium były występy gości z Łotwy, Estonii, Polski i Moskwy. Program został zrealizowany znakomicie, w nowatorski sposób, jednocześnie pokazując talenty uczniów. Szczególną uwagę i podziw wzbudziły niesamowite tańce gospodarzy, którzy ćwicząc tę specjalność od wielu lat, opanowali ją do perfekcji. Nasza delegacja, nieposiadająca nieprzeciętnych umiejętności, w śmieszny sposób zaprezentowała utwory "Kocham Cię Polsko" oraz szanty, zachęcając gości do zabawy. Następnie odbyły się prezentacje projektów dotyczących nauki, gdzie każda delegacja przedstawiła stanowisko swojego kraju w stosunku do tego tematu. Po zakończeniu seminarium wszyscy udali się do rodzin, a następnie na wspólną dyskotekę, gdzie mieli okazję jeszcze bliżej się poznać.

Trzeciego dnia odbyła się konferencja dotycząca samorządu w szkołach. Prezentacja dziewcząt bardzo się spodobała, a szczególnie pomysły takie jak Dni Kolorowe oraz akcje charytatywne. To ostatnie zrobiło na uczestnikach szczególne wrażenie. Kolejnym punktem programu był czas wolny. Nasza delegacja postanowiła spędzić go aktywnie, dlatego też zaproponowała zwiedzanie Moskwy. Dziewczęta późnym wieczorem wróciły do swoich rodzin bardzo zmęczone, ale zachwycone pięknem tego miasta. W tym czasie nauczyciele wzięli udział w konferencji i warsztatach pod hasłem "Nasza nowa szkoła" a następnie udali się na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi.

Czwartego dnia nastąpiło zamknięcie seminarium, aby potem udać się na całodzienne zwiedzanie stolicy z przewodnikiem, który szczegółowo opisywał każde miejsce włączając w to informacje historyczne i ciekawostki. Pierwszym punktem był spacer po Placu Czerwonym. Delegacja podziwiała tam malowniczy sobór Wasyla Błogosławionego, Muzeum Historyczne, Wieżę Zbawiciela ze słynnym zegarem oraz ogromny, zabytkowy dom handlowy GUM. Następnie udano się za mury Kremla, gdzie wszyscy zachwycali się soborami, zabytkami i architekturą. Uwagę zwracały również potężny Wielki Pałac Kremlowski, a także Car-dzwon, Car-armata, frontowa ściana arsenału, Grób Nieznanego Żołnierza. Potem skierowano się na Plac Teatralny, na którym podziwiano Teatr Wielki i MHAT. Spacerując ulicami Moskwy można było dostrzec wiele pomników słynnych pisarzy rosyjskich: Aleksandra Puszkina, Mikołaja Gogola, Antoniego Czechowa. Niemałą atrakcją było podziwianie panoramy stolicy z Worobiowych Gor, gdzie na pierwszym planie usytuowany był stadion Łużniki. Po przeciwnej stronie wznosił się gmach Uniwersytetu Moskiewskiego. Wspomniana okolica słynie z tego, że jest miejscem spacerów nowożeńców. Ponieważ była to sobota obfita w śluby, nasza delegacja miała okazję przyjrzeć się zwyczajom związanym z tą uroczystością. Następnie wszyscy udali się do autobusu, by wziąć udział w wycieczce objazdowej dookoła Moskwy. Niebywałą atrakcją był wieczorny spacer po Arbacie. To deptak długości około 3km, ulubione miejsce artystów, osławione w pieśni Bułata Okudżawy. Późna pora dnia, a w związku z tym pięknie oświetlona ulica wprawiała w szczególny zachwyt. Kończąc wyprawę skierowano się do metra, którego malownicze stacje są w stanie przyciągnąć uwagę każdego.

W ostatni dzień, tuż przed wyjazdem gospodarze zaprosili gości do wspaniałego planetarium, otwartego po piętnastu latach remontu. Tu można było zwiedzić Muzeum Interaktywne, a następnie obejrzeć seans poświęcony budowie wszechświata.

Niestety, nadszedł czas pożegnania i odjazdu. Przyjaźnie, które zostały nawiązane być może zaowocują kolejnym spotkaniem.

Agnieszka Wilkos