Skip to main content

herb miast Ustka logo Facebook Logo Biuletynu Informacji Publicznej rodo Deklaracja dostępności

9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

| Monika Dymek

                                                           

9 lutego obchodzimy  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) - przedsięwzięcie zainicjowane przez  Komisję Europejską w 2004 r. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej państw, nie tylko europejskich, ale i z całego świata. Polska włączyła się w obchody DBI w roku 2005. DBI to wiele inicjatyw ogólnopolskich i lokalnych. Organizatorem wydarzeń krajowych jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym
partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Korzystanie z sieci na stałe wpisało się w nasze życie. Niektórzy z Was nie wyobrażają sobie życia offline. Internet niesie wiele korzyści, ale i wiele zagrożeń, których często nie jesteśmy w pełni świadomi. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W tym roku, z racji pandemii, działania Szkoły w ramach DBI mają inną formę. Chcemy zwrócić waszą uwagę na rolę aktywności nastolatków w mediach społecznościowych:

- akcja Kampania #bezpresji - czyli jak nabrać dystans do mediów społecznościowych. Jej autorzy sygnalizują, jaki negatywny wpływ mogą mieć media społecznościowe na własną tożsamość, postrzeganie siebie i innych. W kampanię zaangażowali się influencerzy, którzy na swoich profilach na Instagramie zachęcają do refleksji nad tym, jak mądrze budować własną obecność na portalach, w jaki sposób dystansować się od tego, co dzieje się w sieci.  Więcej o akcji możecie przeczytać: https://www.saferinternet.pl/aktualnosci/bezpresji---czyli-jak-nabrac-dystans-do-medioacutew-spolecznosciowych_125.html

- FOMO (ang. Fear of Missing Out) to – lęk przed odłączeniem. Ponad 80% polskich nastolatków prawie cały czas korzysta z Internetu. Czy odczuwasz jego negatywne skutki: masz wahania nastroju i dolegliwości fizyczne, dostrzegasz tylko wyidealizowany obraz życia znajomych, swoją samoocenę uzależniasz od lajków? Nie musi tak być, wyloguj się częściej i wróć do rzeczywistości. więcej informacji: https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/FOMO.pdf

- cyberprzemoc - Hejt w Internecie staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, dotyka większości nastolatków. Osoby, które nękają innych także same stają się ofiarami szykan. Warto uświadomić sobie, że tymi negatywnymi działaniami także można walczyć. więcej informacji: https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Radzenie%20sobie%20z%20cyberprzemoc%C4%85.pdf

Bezpieczny Internet to bardzo szerokie zagadnienie. Od Was i waszego postępowania zależy, czy korzystanie z sieci będzie bezpieczne zarówno dla was jak i innych użytkowników.

Marta Wyrzykowska, Szkolny koordynator programu Szkół Stowarzyszonych w UNESCO